Головне управління Держпраці в Тернопільській області розмістило на сайті відповіді на запитання щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Норматив щодо робочих місць для осіб з інвалідністю відображається у звітності, яка щорічно подається до Фонду соціального захисту інвалідів за місцем реєстрації підприємства, установи, організації чи фізичної особи — підприємця. Форма звітності затверджена Міністерством соціальної політики України (нову форму звітності див. тут — Прим. ред.)
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць.
Ні, не включається. Адже фізична особа — підприємець є роботодавцем. Зокрема, частиною першою ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» передбачено, що норматив розраховується для ФОП, які використовують найману працю, із середньообліковою кількістю штатних працівників облікового складу.
Норматив робочих місць для осіб з інвалідністю поширюється як на підприємства, установи, організації, так і на фізичних осіб — підприємців.
Відповідно до частини п’ятої ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою ст. 19 зазначеного Закону, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним, незалежно від того, чи працевлаштована особа з інвалідністю на повний чи неповний робочий час. Тобто для дотримання нормативу необхідно, щоб для особи з інвалідністю це було основним місцем роботи.