Які пільги мають учасники бойових дій та члени їх сімей


◦ Пільги та гарантії
◦ Військовий облік. Військова служба
07.03.2023

У зв’язку із повномасштабним вторгненням РФ на територію України з’явилася велика кількість осіб, які є учасниками бойових дій (УБД). На сьогодні  наша держава намагається підтримувати та допомагати тим героям, які захищають нашу країну. У зв’язку з цим на рівні законодавства були встановлені пільги для учасників бойових дій та членів їх сімей.

Наразі є низка нормативно-правових актів, які регулюють цю тему, але найголовніший серед них є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Так, зокрема, ст. 12 вищезазначеного закону встановлює велику кількість пільг.

Медичні пільги для УБД

Одним із вагомих видів пільг для учасників бойових дій є медичні. Зокрема, особа може:

 • безоплатно одержати лікарські засоби, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів;
 • має право на першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
 • безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
 • користування в разі виходу на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміни місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
 • щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;
 • першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.
   

Пільги, що стосуються житлових питань, зокрема:

 • 75-процентна знижка плати за користування житлом;
 • 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами;
 • першочергове забезпечення житловою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт будинків і квартир;
 • особи, які дістали поранення (контузію або каліцтво під час участі в бойових діях), забезпечуються житловою площею у строк два роки після становлення на квартирний облік;
 • учасник бойових дій може одержати позику на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт житлових будинків і подвірних будівель, дачних будинків з погашенням її протягом 10 років починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва;
 • першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів із будівництва та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств.
   

Фінансові пільги:

 • особа, яка є учасником бойових дій, має знижку у 75 % на паливо для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
 • безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом. Має право на отримання безоплатно електронного квитка;
 • особі виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.

Крім того, таким категоріям осіб надаються додаткові фінансові пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

Учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога.

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановив дострокову пенсію за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками — 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Держава не оминула увагою і освітню складову для учасників бойових дій. Так, Україна запровадила державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти учасникам бойових дій. А саме учасникам бойових дій на території інших держав надається переважне право на вступ до закладів вищої, фахової передвищої освіти, право на позаконкурсний вступ до закладів професійної освіти і на курси для одержання відповідних професій.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначив, що час проходження військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю і до стажу державної служби на пільгових умовах.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачені пільги на оздоровлення та відпочинок дітей учасників бойових дій. Більше того, за місцем проживання сімей учасників бойових дій їх дітям передбачені першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах.

Що стосується освітніх пільг, то діти таких категорій осіб мають право на переведення на бюджетну форму навчання в разі здобуття вищої, професійно-технічну та фахової предвищої освіти на денній формі. Діти учасників бойових дій, що навчаються на денній формі, мають право на безоплатне або пільгове проживання у гуртожитках. Якщо у дітей відсутня заборгованість, вони мають право на соціальну стипендію.

Законодавство країни передбачило комунальні пільги для членів сім’ї. У такому випадку учасник бойових дій повинен подати довідку про склад своєї сім’ї, на підставі якої будуть зараховані пільги. У вищезазначеній довідці про склад сім’ї особа може вказати непрацездатних батьків, які не працюють, тих, хто проживає разом із ним. Знижка на комунальні послуги для учасника бойових дій – 75 %, особам з інвалідністю – 100 %. Але надаються вони не на все житло, а на певну кількість квадратних метрів.

Таким чином, наша держава активно підтримує учасників бойових дій та членів їх сімей. Україна є гарантом запровадження та виконання вищезазначених пільг.


Джерело: Безоплатна правова допомога

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП