Нові правила розрахунку середнього заробітку для оплати "лікарняних" із 2023 року


◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток
◦ Соціальне страхування
◦ Пенсійне забезпечення
07 грудня 2022 р.

Кабмін постановою від 02.12.2022 р. № 1350 вніс зміни до постанови КМУ «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 р. № 1266.

1. Із Порядку №1266 виключено п. 4 про те, що Міністерство соціальної політики має право давати роз'яснення щодо застосування Порядку № 1266.

2. Відкориговано загальне правило, за яким розраховується середня заробітна плата для оплати "лікарняних". 

Воно передбачає, що середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований ЄСВ та/або страхові внески на відповідні види загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі — страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування — період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов'язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати, призупинення дії трудового договору у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. 

3. Уточнено правила оплати тимчасової непрацездатності працівників, які працюють за сумісництвом. 

Страхові виплати та оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюються на підставі виданого в установленому порядку листка непрацездатності. У випадку, коли листок непрацездатності видано у формі документа на папері, "лікарняні" призначають на підставі його копії, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою (у разі наявності) за основним місцем роботи. Однак у будь-якому із зазначених випадків суміснику слід надати довідку про середню заробітну плату за основним місцем роботи.

4. Визначено правила оплати листків непрацездатності гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті. 

Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім'ї), допомоги по вагітності та пологах в розрахунку на місяць, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, не повинна перевищувати розміру заробітної плати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачено страхові внески (ЄСВ). При цьому обчислюється середньоденна сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті, з якої фактично сплачено страхові внески, у такому ж порядку, як і для інших застрахованих осіб.

Нагадаємо, із 1 січня 2023 р. ФССУ припинить своє існування, правонаступником обох структур стане ПФУ. Це відбудеться внаслідок набрання чинності 1 січня 2023 р. Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 21.09.2022 р. № 2620-IX.


Джерело: БУХГАЛТЕР.ua 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП