Працівник, з яким призупинено трудовий договір, зможе добровільно сплачувати ЄСВ


◦ Воєнний стан
◦ Призупинення трудового договору
◦ Облік та оподаткування
◦ ЄСВ
◦ Зміни в законодавстві
◦ Перспективні проєкти
14.11.2022

Із внесенням змін до законодавства щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану збільшилася кількість підстав для відсутності бази нарахування ЄСВ, що значно погіршило соціальний захист працівників, оскільки періоди, за які в реєстрі відсутні дані про сплату ЄСВ, не враховуються, працівники втрачають страховий стаж для призначення пенсії.

Так, відповідно до ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX роботодавець має право призупинити дію трудового договору. Оскільки на час призупинення трудового договору зарплати роботодавець не виплачує, то відсутня база нарахування ЄСВ, тож єдиний внесок роботодавець не сплачує.

Аналогічна ситуація, якщо працівник  перебуває у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, оскільки в цьому випадку відсутня база нарахування єдиного внеску.

Тільки у випадку, якщо працівник підприємства перебуває частину календарного місяця у відпустці без збереження зарплати і його дохід у вигляді заробітної плати за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, та ставки єдиного внеску.

На сьогодні ст. 4 Закону України  «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464) визначено коло платників єдиного внеску, їх права та обов’язки. На жаль, наймані працівники, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, інших юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, з якими призупинені трудові договори, на сьогодні не мають право на добровільну сплату ЄСВ самостійно.

 

4 листопада 2022 р. ВРУ ухвалила в цілому законопроєкт № 7649 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні». 

Відповідно до абзацу п’ятого частини першої ст. 10 Закону № 2464 платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) згідно із законопроєктом № 7649 будутьособи, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі, мають право на добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до договору про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що укладається з Пенсійним фондом.

До того ж договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування можна буде укласти в електронній формі через портал "Дія", у тому числі з використанням мобільного застосунку "Дія", або через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Таким чином, наймані працівники, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, інших юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, та з якими призупинені трудові договори, з ухваленням законопроєкту № 7649 отримають право на добровільну сплату ЄСВ самостійно.


Джерело:  Федерація профспілок України


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП