Про виплату зарплати монетами номіналом 1, 2, 5 копійок (змінено і доповнено)


01.10.2019

Отже, з 1 жовтня постановою НБУ від 20.06.2019 р. № 82 (далі — Постанова № 82) вилучено з обігу монети номіналом 1, 2, 5 копійок (обмежено обіг монет номіналом 25 коп). Перед бухгалтерами постала проблема: як виплачувати працівникам зарплату готівкою[1], якщо сума до виплати кратна 1, 2, 5 коп, наприклад, «Х грн 01 коп», «Х грн 02 коп», «Х грн 05 коп».

 

Розрахунки по зарплаті округленню не підлягають. Як бути?

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території україни».

У п. 2 Постанови № 82 сказано, що «з 01 жовтня 2019 року монети номіналами 1, 2 та 5 копійок перестають бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою».

Таким чином, у роботодавця з незалежних від нього обставин немає можливості виконати зобов’язання з виплати зарплати, якщо належна до виплати сума передбачає виплату монет номіналом 1, 2, 5 копійок.

За відсутності вини не може наставати відповідальність за ст. 265 КЗпП щодо виплати зарплати не в повному обсязі.

Працівникам слід виплачувати суми, кратні 10 копійкам. Але не округлювати суми до виплати ні в більшу, ні в меншу сторони. Це ж саме стосується і розрахунків за договорами ЦПХ з фізичними особами. 

Рекомендую суми, кратні номіналам 1, 2 і 5 коп, «перетягувати» на майбутні розрахунки до накопичення суми, кратної 10 коп, а в разі остаточних розрахунків — залишати на залишку «до особливого розпорядження уряду».

Чому автор дозволяє собі таку пораду?

У 1994 році з обігу вилучалися купони номіналом 10, 25 карбованців. Таке вилучення регулювалося спільними постановами уряду та НБУ, якими передбачалося, що «усі розрахунки вартісних показників (нарахування податків, інших обов'язкових платежів, заробітної плати, пенсій, допомог тощо) у первинних облікових документах здійснюються у сумах, кратних 50». (Згодом вилучалися купюри номіналом 50 карбованців і розрахунки було постановлено округлювати до 100).

Зараз в Уряду і Верховної Ради клопотів, як у квочки коло курчат. Але найближчим часом, надіюся, у них дійдуть руки й до врегулювання цього питання. Поки що ця ситуація для роботодавців — форс-мажор, викликаний актом владних органів (чи, точніше, його відсутністю).

 

Дмитро КУЧЕРАК,
головний редактор журналу «Заробітна плата»

[1] На картку 1, 2, 5 копійок можна платити


◦ Оплата праці
ДЕМО ДОСТУП