Верховний Суд визнав неправомірною перевірку на підставі анонімної скарги на роботодавця


◦ Трудовi вiдносини
◦ Трудові спори
02 вересня 2021 р.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняв постанову від 02.06.2021 р. у справі № 520/11145/19 за позовом ТОВ до регіонального Головного управління Держпраці про визнання дій протиправними та скасування рішення.

У цій справі за результатами проведеної перевірки Держпраці було встановлено порушення вимог частини третьої ст. 24 КЗпП шляхом допуску до роботи без укладення трудового договору та повідомлення ДПС про прийняття працівника на роботу. У зв’язку із виявленими порушеннями ГУ Держпраці було складено припис, а потім постановою застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 500 760 грн за порушення частини третьої ст. 24 КЗпП.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що перевірка, за результатами якої складена оскаржувана постанова, призначена на законних підставах, а постанова прийнята відповідачем правомірно. Ці суди визнали безпідставними посилання позивача на те, що наказ про проведення перевірки прийнятий на підставі анонімного повідомлення.

Позивач посилався на те, що позапланова перевірка була проведена на підставі анонімного повідомлення, з порушенням процедури та строків, передбачених законодавством. А Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V (далі — Закон № 877) закріплено принцип неприпустимості проведення перевірок суб’єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами.

Верховний Суд став на сторону товариства й ухвалив визнати неправомірними дії ГУ Держпраці з проведення позапланової перевірки ТОВ, визнати незаконною та скасувати постанову ГУ Держпраці про накладення штрафу. Це обґрунтовувалося таким.

Як встановлено судами, інформація, аналіз якої слугував підставою для прийняття рішення про проведення перевірки, була викладена в інформаційній довідці начальника відділу. Цією довідкою до відома керівництва доведено інформацію про звернення засобами телефонного зв’язку фізичної особи щодо порушення законодавства про працю під час будівельних робіт у дошкільному закладі. Разом з тим за змістом пп. 1, 2, 3 п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295 (даліПорядок № 295) підставою для проведення інспекційного відвідування може бути звернення не будь-якої фізичної особи, а лише особи, щодо якої порушено законодавство про працю.

Оскільки вказане звернення не відповідало вимогам щодо звернення, які можуть бути підставою для інспекційного відвідування відповідно до пп. 1, 2 п. 5 Порядку № 295, проведення заходу контролю за відсутності передбачених законом підстав до цього не може вважатись законним.

Крім того, відповідно до ст. 3 Закону № 877 одним з основних принципів державного нагляду (контролю) є неприпустимість проведення перевірок суб’єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами.

За правилами частини першої ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 р. № 393/96-ВР (далі — Закон про звернення громадян) письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає. Як встановлено судами, звернення, яке стало підставою для проведення заходу контролю, не відповідало вимогам Закону про звернення громадян, оскільки не містило по батькові та місця проживання заявника. Таким чином, це звернення не підлягало розгляду, а проведення заходу державного контролю на підставі такого звернення суперечило принципу державного нагляду (контролю) щодо неприпустимості проведення перевірок суб’єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами.

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП