Виконавча дирекція ФСС у листі від 11.10.2021 р. № 2369-11-1 роз’яснила, що відповідальності за порушення роботодавцем строку призначення матеріального забезпечення застрахованим особам, а також за неподання у 5-денний строк заяви-розрахунку ні Законом № 1105, ні Порядком № 12 не передбачено. Але за порушення строків виплати «лікарняних» відповідальність встановлена.
Навіть якщо ви вчасно оформили та подали заяву-розрахунок, але фінансування від ФСС надійшло із затримкою, то під час перевірки (навіть ФСС) до вас претензій не буде.
Проте не забувайте: у коштів, які надійшли від ФСС, є встановлені законом строки використання. Частиною першою ст. 34 Закону № 1105 передбачено, що в разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
Таким чином, йдеться не тільки про дотримання звичайних строків виплати «лікарняних» з моменту надходження коштів від Фонду, а й про те, що порушення таких строків і виникнення невикористаних коштів призведе до обов’язку повернути їх Фонду. Таким чином, виплата «лікарняних» затримуватиметься на ще більший строк.
Не забувайте, що виплата «лікарняних» – це обов’язок роботодавця. Це, звісно, не зарплата, але до «інших виплат, передбачених законодавством про працю», «лікарняні», безумовно, належать. Тому якщо страхувальником будуть порушені строки виплати отриманого від ФСС забезпечення, то тут вже, на нашу думку, можуть виникнути фінансові штрафи. І для цього Держпраці застосовуватимуться норми ст. 265 КЗпП, зокрема:
- або три розміри мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, якщо затримка становить більш як за один місяць;
- або один розмір мінімальної зарплати (як за порушення інших вимог трудового законодавства), якщо затримка менше місяця.