Виснаження, вигорання, депресія: як підтримати ментальне здоров’я


◦ Трудовi вiдносини
◦ Персонал
21.12.2023

Людина щойно назвалася, а вже за мить її ім’я вилетіло з вашої голови. Або ніяковієте під час розмови, бо наче кожною клітинкою тіла відчуваєте, як важко зосередитися. Чи працездатність стрімко знижується, що називається «випадаєте з обойми» та не встигаєте за мінливістю світу.

Усе це – спільні ознаки трьох психоемоційних спадів: виснаження, вигорання та депресії.

Важливо вміти розрізняти ці стани, адже для кожного з них своя система подальших дій. І якщо щастя люди відчувають більш-менш однаково, то такі стани кожен переживає по-своєму.

Вийти зі стану виснаження допоможе відпочинок. Саме тому важливо не займатися робочими питаннями у вихідні, а відпустку проводити якомога далі від дому. Або хоча б змінювати вид діяльності – з інтелектуальної на фізичну, чи навпаки. Зміна атмосфери, колективу, фіксації на певних речах – усе дієво.

При виснаженні у людини не вистачає енергії. Вона береться за все одразу, але нічого не може закінчити.

Як діяти? Обмежувати себе та робити одну справу, а не 10, навіть якщо так звикли. Саме в цьому стані відмова, обмеження, певні психологічні кордони відбудовуватимуть ментальну цілісність. Бо інакше може дійти до того, що виснажена людина психологічно буде не здатна робити прості побутові речі

Ще більш важкий емоційний спад – вигорання.

Люди можуть почати хворіти: не тиждень чи другий, а місяцями, з температурою, порушеннями імунітету. Для вигорання характерні також агресивні реакції, конфліктність, виникнення шкідливих залежностей.

І якщо до виснаження призводить одноманітність день у день, то причиною вигорання стають ментальні гойдалки. При вигоранні забезпечити мінливість процесів у своєму житті, «зупинити» себе, залишити  клопоти та справи – просто відпочити.

Складний емоційний стан людини –  депресія. Симптоми хвороби – зникнення апетиту, погіршення сну, уповільнення мислення, відсутність найменшої радості.

Допомогти собі самотужки у такому стані  майже нереально. Людині варто звернутися до фахівця, пройти курс психотерапії, займатися фізичною активністю, більше перебувати на свіжому повітрі, не уникати яскравого світла та кольорів.


Джерело: Південно-Західне міжрегіональне управління Держпраці

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП