Припинення трудового договору за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП)


◦ Трудовi вiдносини
◦ Звільнення працівників
27 липня 2021 р.

Відповідно до п. 1 ст. 36 КЗпП підставою припинення трудового договору може бути угода сторін. Законодавством не встановлено порядку чи строків розірвання трудового договору за угодою сторін, тож вони визначаються працівником і роботодавцем самостійно в кожному конкретному випадку.

Ініціатива про припинення трудового договору за угодою сторін може належати як працівнику, так і роботодавцю. Якщо такі дії ініціює працівник, він подає заяву на ім’я керівника, в якій зазначає про бажання звільнитися у вказаний термін. При цьому працівник не зобов’язаний зазначати причину звільнення. Заява може бути такого змісту: «Прошу звільнити мене 15.02.2021 р. за угодою сторін за п. 1 ст. 36 КЗпП України».

У разі розірвання трудового договору за угодою сторін законодавством не передбачено можливості відкликання працівником заяви про звільнення. 

Якщо ініціатором припинення трудових відносин є роботодавець, він може направити працівнику пропозицію про розірвання трудового договору, яка може бути складена в довільній формі. З метою уникнення трудових спорів рекомендується укладати угоду про припинення трудового договору в письмовій формі, особливо якщо така ініціатива належить роботодавцю.

У п. 8 Постанови № 9 зазначається, що в разі домовленості між працівником і роботодавцем про припинення трудового договору за п. 1 ст. 36 КЗпП договір припиняється в строк, визначений сторонами. Анулювання такої домовленості може відбутися лише тоді, коли роботодавець і працівник дійшли взаємної згоди. З огляду на це працівник не може бути звільнений за п. 1 ст. 36 КЗпП, тобто за угодою сторін, якщо одна зі сторін не дає згоди на припинення трудового договору з вищезазначених підстав або не було досягнуто домовленості про дату звільнення. 

За угодою сторін може бути припинено як трудовий договір, укладений на невизначений строк, так і строковий трудовий договір. Розірвання трудового договору за угодою сторін не передбачає попередження про звільнення ні від працівника, ні від роботодавця. День закінчення роботи визначається сторонами за взаємною згодою. 

У разі досягнення домовленості про розірвання трудового договору за угодою сторін звільнення працівника оформлюється наказом, з яким працівник повинен бути ознайомлений під підпис. Підставами для видання такого наказу буде або заява працівника, або угода сторін, якщо вона укладена в письмовій формі. У разі припинення трудового договору за угодою сторін з працівником проводяться відповідні розрахунки (виплата заробітної плати, грошової компенсації за невикористану відпустку тощо). 

Якщо звільнення відбулося згідно з п. 1 ст. 36 КЗпП, працівник може звернутися до центру зайнятості за виплатою допомоги по безробіттю починаючи з восьмого дня після реєстрації застрахованої особи у встановленому порядку в службі зайнятості.

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП