Тімбілдінг: розвага чи ефективний HR-інструмент?


◦ Персонал
◦ HR: рішення, інструменти, практика
02 грудня 2019 р.


Подекуди від керівників команд можна почути такі слова: «Ми влаштовуємо тімбілдінг майже кожного тижня: ходимо разом у боулінг, їмо по п’ятницях піцу». З першого погляду, непогано. Однак людина, яка знається на управлінні персоналом, відразу зрозуміє, що перед ним — недосвідчений менеджер. Все просто! Ці слова мають стосунок до розваг, але аж ніяк не включають командну взаємодію. Тімбілдінг — це не про боулінг чи кіно і тим більше не про піцу.  

Формування команди — важлива частина управління персоналом, яка потребує професійного підходу. Взаємовідносини в команді впливають не тільки на емоційний стан кожного співробітника, а й на загальну ефективність роботи колективу. Саме тому необхідно тримати ситуацію під контролем та вчасно використовувати дієві інструменти для роботи з командами. Що таке тімбілдінг та чим він відрізняється від happy hours — далі в статті. 

Тімбілдінг — корпоративний захід, спрямований на увімкнення командної взаємодії, відчуття підтримки та довіри між учасниками. Командоутворення може виступати в різних форматах, кожен з яких має свої особливості та спрямованість на досягнення тієї чи іншої мети.

Передусім з’ясуємо, коли існує нагальна потреба в організації тімбілдінгу. Багаторічний досвід роботи TeamMaster дає можливість оцінити, з якими проблемами стикаються компанії найчастіше. Аналізуючи наших клієнтів та їхні запити протягом декількох років, можемо виокремити такі найпоширеніші проблеми:

— розлад комунікації;

— відсутність довіри в колективі;

— відсутність командної взаємодії;

— применшення значущості роботи колег;

— «перекидання» відповідальності за результат на іншу людину.

Наявність хоча б одного з цих «симптомів» вже є тривожним дзвіночком для керівника команди. Якщо виявити ці недоліки вчасно, то в багатьох випадках подолати їх можна швидко та безболісно. Такі проблеми — це своєрідні хвороби, які притаманні колективам. Залишати їх без уваги не потрібно. Слід якнайглибше «пірнути» в команду (самостійно або ж за допомогою зовнішньої оцінки) та зрозуміти: проблема одна чи їх декілька.

Коли проблеми колективу зрозумілі, можна переходити до наступного етапу — вибору програми тімбілдінгу. Можна організувати командоутворювальний захід самотужки, а можна звернутися до професіоналів. Другий варіант, на наш погляд, є доречнішим, адже з проблемами команди працюватимуть досвідчені спеціалісти. Вони влучно підберуть програму тімбілдінгу та зможуть провести діагностику колективу. Варто зауважити, що тімбілдінг не є універсальними ліками, тому ми завжди радимо спостерігати за командою деякий час після заходу та завжди запитуємо в клієнта про зміни після роботи над серйозним запитом. Це необхідно для того, щоб виявити зміни, які відбулися у відносинах між колегами, та зрозуміти, який додатковий ефект дало командоутворення. Але деякі наші клієнти організовують тімбілдінги і задля профілактики — зазвичай це гнучкі програми розважального характеру, спрямовані на згуртування людей.

Близько 12 років роботи з колективами свідчать, що в основі успішної команди лежить довіра! Злагоджена комунікація, дружні стосунки, підтримка — все це є похідними від неї. Похід в боулінг чи організація спільного пікніка не сформують відчуття командної близькості. Довіра формується на психологічному рівні, рівні неусвідомлюваних емоцій. Подолання індивідуальних побоювань чи комплексів за підтримки колег — ідеальний момент для встановлення глибоких емоційних зв'язків між членами команди. Чи може піца-тайм чи спільний кіноперегляд це замінити? Авжеж ні.  

Існують компанії, які організовують happy hours для співробітників щомісяця. Ця традиція була запозичена в західних компаній, які влаштовують розваги раз чи двічі на місяць (найчастіше в останню п’ятницю). На це витрачається багато часу та грошей, але користь від цього доволі сумнівна. Такий підхід більше нагадує зустріч давніх друзів чи знайомих, які прагнуть провести час разом. Сенс в таких заходах є, але це не командоутворення.

Тімбілдінг вирізняється тим, що в кожній програмі закладені певні методики та механізми, які сприяють досягненню поставлених цілей. Справжній професіонал, тренер команди завжди звертає увагу на емоційний стан учасників, а не на якість чи швидкість проходження завдань. Якщо раптом він бачить, що ситуація йде з-під контролю, учасники стають більш роздратованими та різкими по відношенню один до одного, тренер завжди змінить траєкторію руху, оперативно додасть необхідні вправи для налагодження атмосфери в команді. Саме для того, щоб було зручно спостерігати за командою, ми на заходах не робимо команди більшими за 12 учасників. Але й для можливості чудово попрацювати командою не бажано на тімбілдінг робити команди надто маленькими — хоча б 6-8 осіб має бути.

Подекуди буває так, що учасники дуже швидко проходять завдання, через те що вони є легкими для них. У такому разі програма оперативно адаптується, вправи замінюються на складніші. Трапляються ситуації, коли вже на половині тімбілдінгу команді не вистачає сил на проходження завдань, тоді тренер проводить вправи для відновлення запалу та сил. Якщо порівнювати командоутворювальний захід зі звичайним відвідуванням кафе, то можна побачити, що це не просто проведення часу разом, а своєрідна командна терапія, яка має проходити під керівництвом професіонала. Саме він слідкує за емоційним станом учасників, коригує програму, ідентифікує ті складнощі в комунікаціях, які притаманні команді.

Порівнюючи тімбілдінг та заходи формату happy hours, ми виділили три головні відмінні риси, які характеризують командоутворювальний тренінг:

складність проведення. Організувати тімбілдінг набагато складніше, аніж сходити всім разом в кафе. Для проведення командоутворення необхідно визначити проблеми колективу, підібрати програму тімбілдінгу, провести її, проаналізувати результати, розробити план подальших дій. Happy hours цього не передбачає та має суто розважальний характер;

методологічний базис. Кожна програма командоутворення має свою методологію проведення, адже містить спеціальні механіки взаємодії з учасниками, які необхідно знати та розуміти, як вони працюють. Це може бути дієвим HR-інструментом в руках спеціаліста, а може не принести жодної користі, опинившись у розпорядженні новачка;

результат. Проведення тімбілдінгу завжди дає результат — певні зміни в команді, які можна ідентифікувати під час спостереження за роботою колективу. Налагодження командної взаємодії та поява довіри значно впливають на кінцеві результати спільної праці. Ці зміни мають якісний характер та довготривалу дію, що так важливо для бізнесу.

 

Антон Сорокун,

СЕО групи компаній TeamMaster
 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП