Звільнення працівника за п. 5 ст. 40 КЗпП


◦ Трудовi вiдносини
◦ Звільнення працівників
23 лютого 2021 р.

Трудовий договір за п. 5 ст. 40 КЗпП розривається з працівником за двох умов:

  • у разі нез’явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд; 
  • якщо така тривала відсутність на роботі пов’язана з тимчасовою непрацездатністю.

Вищезазначена стаття НЕ може бути підставою для звільнення, якщо:

  • працівниця перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами; 
  • законодавством встановлено триваліший строк збереження місця роботи (посади) в разі певного захворювання. На сьогодні законодавством передбачений триваліший строк збереження місця роботи щодо осіб працездатного віку, у яких вперше виявлено захворювання на туберкульоз або стався його рецидив. У такому разі листок непрацездатності для проведення безперервного лікування та оздоровлення може бути видано на строк до 10 місяців, тому протягом цього періоду за працівником зберігається місце роботи (ст. 25 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 р № 1645-ІІІ);
  • працівники втратили працездатність у зв’язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням. За такими особами місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.

Підставою для звільнення за п. 5 ст. 40 КЗпП буде виданий в установленому порядку листок непрацездатності, згідно з яким строк тимчасової непрацездатності перевищує чотири місяці підряд. Якщо період непрацездатності переривається хоча б на один день, відлік чотиримісячного строку починається з дати видання наступного листка непрацездатності. 

Законодавством не заборонено звільнення працівника за п. 5 ст. 40 КЗпП пізніше чотиримісячного строку непрацездатності. Також припинення трудових відносин за цією підставою має відбуватися за згодою профспілки й допускається під час непрацездатності. Але не можна звільняти, якщо працівник у день звільнення перебуває у відпустці. 

У разі прийняття рішення про звільнення працівника внаслідок тимчасової непрацездатності після спливу чотиримісячного строку роботодавець видає наказ про розірвання трудового договору. У день звільнення з працівником проводяться необхідні розрахунки та оплачується листок непрацездатності. Вихідна допомога у разі звільнення за цією підставою не виплачується.

Щодо компенсації за невикористану відпустку, то необхідно пам’ятати, що відповідно до п. 3 ст. 9 Закону про відпустки до стажу роботи, який дає право на відпустку, враховується період, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому виплачувалася допомога по соціальному страхуванню.

Детальніше про звільнення за цієї підставою — у журналі «Кадровик України» № 8/2020.

 

 

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП