Звільнення з підстав, передбачених Законом № 1682 (п. 7² ст. 36 КЗпП)


◦ Трудовi вiдносини
◦ Звільнення працівників
23 лютого 2021 р.

На підставах, передбачених Законом України «Про очищення влади», трудовий договір розривається за п. 7² ст. 36 КЗпП. Згадана норма з’явилася в КЗпП із 16.10.2014 р. Згідно з нею трудові відносини можуть припинятися з особами, для яких встановлено заборону обіймати певні посади або перебувати на службі в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.

Суб’єктами перевірки відповідно до ст. 2 Закону № 1682 є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема:

 • керівники центральних органів виконавчої влади;
 • народні депутати;
 • військові посадові особи Збройних сил України та інших військових формувань;
 • судді; 
 • особи рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції тощо;
 • посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, дипломатичної служби; 
 • посадові та службові особи інших державних органів, органів влади та органів місцевого самоврядування.

Керівник органу на підставі висновку про результати перевірки (таким органом відповідно до ст. 5 Закону № 1682 є Мін'юст) не пізніше ніж на третій день з дня його отримання, керуючись положеннями частини третьої або четвертої ст. 1 Закону № 1682, звільняє таку особу із займаної посади (частина 14 ст. 5 Закону № 1682) та надсилає такий висновок керівнику органу, до повноважень якого належить звільнення та ініціювання звільнення з посади особи, стосовно якої було здійснено перевірку, для її звільнення з посади не пізніше ніж на десятий день з дня отримання висновку. Керівник органу, який прийняв рішення про звільнення особи, надсилає в день його прийняття до Мін’юсту в паперовій формі повідомлення про звільнення особи за формою згідно з додатком 6 до Порядку № 563.

Суб’єкти перевірки, які не пройшли перевірки або не надали згоди на її проходження, підлягають звільненню органом перевірки з позбавленням права обіймати посади, визначені п. 1 ст. 3 Закону № 1682, протягом 10 років із дня звільнення (ст. 5 Закону № 1682). Для припинення трудових відносин у цьому випадку застосовується п. 7-² ст. 36 КЗпП.

На підставі висновку про результати перевірки, яким встановлено недостовірність відомостей, керівник органу не пізніше ніж на третій день із дня отримання такого висновку звільняє особу із займаної посади або надсилає такий висновок керівнику органу, до повноважень якого належить звільнення та ініціювання звільнення з посади особи, стосовно якої було здійснено перевірку. Керівник органу видає наказ на підставі висновку про проведення перевірки та проводяться всі належні в разі звільнення виплати. 

Особливості припинення трудових відносин за п. 7¹ та 72 ст. 36 КЗпП: 

 • днем звільнення працівника за цими підставами є день фактичного припинення ним роботи, тобто не з дати винесення судового рішення, а з дати видання наказу про звільнення;
 • грошова компенсація за невикористану відпустку виплачується на загальних підставах;
 • звільнення відбувається, навіть якщо працівник перебуває у відпустці чи відсутній через тимчасову непрацездатність; 
 • законодавством не передбачено виплати вихідної допомоги в разі звільнення за наведеними підставами;
 • розірвання трудового договору відбувається без згоди профспілки.
За п. 7¹ та 72 ст. 36 КЗпП не заборонено припиняти трудові відносини із захищеними категоріями працівників, наведеними в ст. 184, 186¹ КЗпП.

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП