Надання невикористаної частини щорічної відпустки з подальшим звільненням за власним бажанням

Зворотний зв'язок

Чи повинен роботодавець надати працівникові, який звільняється за власним бажанням, невикористану частину щорічної відпустки з подальшим звільненням?

 

Повинен, але лише у разі, якщо працівник сам виявить таке бажання.

Усім громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи, надаються щорічні відпустки із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати (ст. 74 Кодексу законів про працю України, далі — КЗпП). І таке право на щорічну відпустку може бути реалізовано працівником не лише в період роботи, а й під час звільнення — про це прямо вказано у ст. 3 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504): «За бажанням працівника у разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням. Датою звільнення в цьому разі є останній день відпустки».

Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 84 КЗпП та ч. 1 ст. 24 Закону № 504 у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки.

Таким чином, оскільки Ваш працівник звільняється за власним бажанням (а не з ініціативи роботодавця за підставою, яка передбачає вчинення працівником дисциплінарного проступку), то саме працівник має можливість обрати один з двох варіантів, за допомогою яких він може реалізувати своє законне право на щорічний відпочинок: або отримати грошову компенсацію за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, або ж використати належну йому відпустку з подальшим звільненням.

А от роботодавець не вправі наполягати на жодному з цих варіантів. За відсутності у працівника бажання піти у відпустку перед звільненням, роботодавець не може його змушувати це зробити і зобов’язаний при остаточному розрахунку виплатити працівникові грошову компенсацію за всі невикористані дні відпустки. Так само і у протилежному випадку — якщо працівник хоче узяти відпустку з подальшим звільненням, роботодавець повинен йому її надати (окрім звільнень за порушення трудової дисципліни).

 

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН