Законність штрафів за запізнення на роботу

Зворотний зв'язок

Деякі з наших працівників регулярно запізнюються на роботу (у середньому на 30 – 40 хвилин), директор вирішив ввести систему штрафів (за кожне запізнення мінус 100 грн із зарплати), але ж у законодавстві не передбачено такого виду дисциплінарного покарання — чи буде це законним, якщо внести відповідні зміни до трудових договорів з цими працівниками?

 

Ні, не буде.

На сьогодні чинним законодавством не передбачено застосування фінансових санкцій за запізнення працівника на роботу.

Запізнення на роботу є порушенням трудової дисципліни, а відповідно до ст. 147 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один із таких заходів: догана або звільнення.

Зокрема, за перше зафіксоване запізнення на роботу без поважних причин працівнику виноситься догана. А за систематичне невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення, його може бути звільнено за п. 3 ст. 40 КЗпП.

А от штрафувати за те, що працівники запізнюються на роботу, не можна — у законодавстві такої санкції не передбачено і запровадження системи штрафів роботодавцем узагалі є незаконним. І навіть якщо прописати відповідні умови у трудових договорах, то це все одно не надасть їм законності — адже відповідно до ст. 9 КЗпП умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно із законодавством про працю, є недійсними.

Тому, якщо до працівників застосовують будь-які штрафи, то вони є недійсними та такими, що прямо суперечать чинному законодавству, навіть якщо вони передбачені трудовим договором з підприємством.

Якщо ж роботодавець самовільно почне утримувати штрафи із заробітної плати працівників, то Державна служба України з питань праці розцінить це як виплату зарплати в неповному обсязі й накладе штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати (а наразі це 12 519 грн) відповідно до ст. 265 КЗпП (а може ще й розцінити це як недодержання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (залежно від рівня зарплати конкретного працівника) і тоді сума штрафу вже сягне десятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (тобто 41 730 грн), за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення). Також ще може бути накладено і адміністративний штраф (теж за невиплату зарплати у повному обсязі) — від 510 грн до 1 700 грн згідно зі ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тож вводити систему штрафів просто недоцільно — це незаконно і може призвести до набагато більших витрат, аніж «заощаджені» кошти на зарплаті працівників, які регулярно запізнюються. Краще застосувати до них передбачені законодавством дисциплінарні стягнення — догану чи звільнення.

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН