Звільнення працівника до закінчення двомісячного строку попередження про скорочення

Пряма лінія


У зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці деякі працівники підприємства були попереджені за два місяці про майбутнє скорочення. Через три тижні після попередження один із працівників підшукав собі іншу роботу та хоче звільнитися раніше. Чи можна припинити дію трудового договору до закінчення строку попередження? Згідно з якою статтею необхідно звільнити працівника?
 

Питання, пов’язані з припиненням трудового договору з ініціативи роботодавця, вирішуються відповідно до норм КЗпП. Зокрема, згідно зі ст. 492 КЗпП у разі, якщо на підприємстві відбуваються зміни в організації виробництва та праці, внаслідок чого скорочується чисельність або штат працівників, про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

Роботодавець з власної ініціативи не має права звільнити працівника раніше закінчення двомісячного строку з моменту попередження. Проте сам працівник у будь-який час має право змінити своє рішення: скасувати раніше надану згоду на продовження роботи, подавши заяву з проханням звільнити його до закінчення строку попередження і зазначивши дату звільнення.

Тобто двомісячний строк попередження про звільнення є обов’язковим тільки для адміністрації підприємства, і за наявності письмового прохання працівника його можна скоротити. За якою статтею звільняти працівника в такому разі?

Можна обрати один із таких варіантів:

• на прохання працівника щодо скорочення строку попередження про звільнення він може бути звільнений до його закінчення за п. 1 ст. 40 КЗпП із виплатою вихідної допомоги;

• працівника можна звільнити за угодою сторін (п. 1 частини першої ст. 36 КЗпП),

у порядку переведення на інше підприємство (п. 5 частини першої ст. 36 КЗпП) або за власним бажанням (частина перша ст. 38 КЗпП).

У всіх цих випадках не передбачена виплата вихідної допомоги.

 

На ваші запитання відповідала Ірина КРАСОВСЬКА,

консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН