Актуальні зміни для ВПО, які повертаються до постійного місця проживання або змінюють фактичне місце перебування


◦ Воєнний стан
17.01.2023

Фахівці  Безоплатної правової допомоги роз’яснили, які дії слід вчинити внутрішньо переміщеній особі в разі зміни місця проживання або в разі повернення до постійного місця проживання, оскільки відбуваються перевірки за фактичним місцем проживання/перебування.

Допомога на проживання – це державна грошова допомога, яка виплачується щомісячно в розмірі 2000 гривень на кожну особу та 3000 гривень на особу з інвалідністю та дітей з числа осіб, які перемістилися з тимчасово окупованої території РФ території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

14 жовтня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» № 1168 запроваджено проведення перевірок внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання/перебування.

Це обумовлено тим, що нерідко внутрішньо переміщені особи повертаються до покинутих місць проживання або виїжджають за кордон і не повідомляють про таке своє рішення органи соціального захисту населення, відповідно допомога на проживання цим особам продовжує нараховуватись та виплачуватись, хоча фактично вони вже втратили правову підставу для її отримання. Зважаючи на те, що бюджетні витрати на соціальні потреби мають бути цільовими та контрольованими, проведення відповідних перевірок надасть змогу раціонально використовувати кошти державного бюджету.
 

Хто проводитиме перевірку ВПО за фактичним місцем проживання/перебування?

Перевірки внутрішньо переміщених осіб за фактичним місцем проживання/перебування проводитимуть територіальні органи Національної соціальної сервісної служби України, відповідно до сформованих з використанням Єдиної інформаційної бази даних списків про внутрішньо переміщених осіб, наданих їм Національною соціальною сервісною службою України.
 

Чи всіх ВПО перевірятимуть?

Перевірка внутрішньо переміщених осіб за фактичним місцем проживання/перебування здійснюватиметься вибірково, за рішенням керівника (заступника керівника) територіального органу Національної соціальної сервісної служби України.
 

Чи одразу позбавлятимуть допомоги на проживання в разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування?

За результатами проведення перевірки складатиметься відповідний акт за формою, встановленою Національною соціальною сервісною службою України. За відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування посадова особа територіального органу Національної соціальної сервісної служби України робить відповідний запис в акті і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом десяти календарних днів прибути до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем перебування на обліку для проходження ідентифікації.

У разі, якщо внутрішньо переміщена особа протягом десяти календарних днів не прибуде до органу соціального захисту населення, орган соціального захисту населення приймає рішення про припинення надання допомоги на проживання з наступного місяця.
 

Чи доведеться повертати допомогу за місяць, коли було виявлено відсутність ВПО за місцем фактичного проживання/перебування?

Так, у разі неправомірного отримання ВПО допомоги на проживання за певний період, суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення на рахунок Міністерства соціальної політики України, відкритий в органах Казначейства.
 

Який орган та у який строк необхідно повідомити, якщо ВПО бажає змінити місце проживання?

У разі зміни місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов’язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.

У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов’язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від’їзду.

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП