Чи може роботодавець з власної ініціативи у період воєнного стану надати працівникам щорічні основні оплачувані відпустки тривалістю понад 24 календарні дні?
Держпраці вважає, що так, може.
Законодавчими актами, що визначають державні гарантії реалізації працівниками права на відпустки в умовах воєнного стану (тривалість і порядок їх надання), є:
- Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136);
- Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки);
- Кодекс Законів про працю України (далі — КЗпП).
Під час дії воєнного стану, введеного Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. № 389-VIII, діють обмеження та особливості організації трудових відносин, установлені Законом № 2136. Цей Закон діє винятково протягом періоду воєнного стану та втрачає чинність із дня його припинення або скасування, крім ч. 3 ст. 13 Закону № 2136.
Згідно з ч. 3 ст. 1 Закону № 2136 у період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, що врегульовані зазначеним Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону № 2136 у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні, що певною мірою кореспондує із нормами ст. 6 Закону про відпустки, ст. 75 КЗпП, які встановлюють мінімальні гарантії щодо тривалості щорічної основної відпустки.
Таким чином, максимальна тривалість відпустки, на яку працівник має право у період дії воєнного стану, становить 24 календарні дні.
Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника перевищує 24 календарних дні, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану. На зазначені вище положення Закону № 2136, зокрема, вказано в коментарі Мінекономіки до Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Протягом дії воєнного стану роботодавець звільнений від обов’язку надання працівнику відпустки тривалістю понад 24 дні, коли більша тривалість відпустки передбачена працівнику законодавством, колективним і трудовим договорами.
Водночас Закон № 2136 не призупиняє та не скасовує ст. 91 КЗпП, а норми цієї статті не суперечать положенням Закону № 2136.
Згідно зі ст. 9¹ КЗпП підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і власним коштом можуть встановлювати додаткові у порівнянні із законодавством трудові та соціально-побутові пільги для працівників.
Отже, з урахуванням особливостей організації праці й умов господарської діяльності в межах своїх повноважень, власним коштом роботодавець має право надати працівникам у період дії воєнного стану основні оплачувані щорічні відпустки тривалістю понад 24 календарні дні. Надання відпустки більшої тривалості ніж 24 календарні дні у період дії воєнного стану є правом, а не обов’язком роботодавця.
Рішення про надання додаткових у порівнянні із законодавством трудових пільг має прийматися органами управління підприємства, установи, організації відповідно до їхніх повноважень.