Чи можна в разі переведення на інше підприємство "перевести" дні невикористаної відпустки


15.09.2022

До Східного міжрегіонального управління Держпраці звернулись із запитанням, чи може працівник у разі переведення на нове підприємство "перевести" дні невикористаної відпустки, написавши роботодавцю відповідну заяву?

Це питання було чітко врегульовано нормами законодавства, але  нещодавно відбулися зміни, обумовлені воєнним станом у країні.

Державні гарантії права на відпустки працівників, умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи визначають Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі – Закон про відпустки), Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП України) з урахуванням вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX (далі – Закон № 2136).

Переведення працівника за його згодою на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду є підставою для припинення трудового договору (п. 5 ст. 36 КЗпП України). Відповідно на новій роботі працівник укладає інший трудовий договір.

На вимогу воєнного часу та обставин, які склалися в країні у зв’язку з військовою агресією російської федерації, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-ІХ, який набрав чинності 19 липня 2022 р., внесено зміни до  КЗпП України, зокрема виключено ст. 81, якою було передбачено, що за бажанням працівників, переведених на роботу з одного підприємства, установи, організації на інше підприємство, в установу, організацію, які не використали за попереднім місцем роботи повністю або частково щорічну основну відпустку і не одержали за неї грошової компенсації, щорічна відпустка повної тривалості надається до настання шестимісячного терміну безперервної роботи після переведення.

Згідно з частиною першою ст. 12 Закону № 2136 у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до ст. 24 Закону про відпустки.

Тобто на сьогодні у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 83 КЗпП України та ст. 24 Закону про відпустки).

◦ Трудовi вiдносини
◦ Звільнення працівників
◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
ДЕМО ДОСТУП