Гарантії за роботу у виборчій комісії


02.11.2020

Розмір допомоги на оздоровлення |Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України в листі від 15.10.2020 р. № 3501-06/62470-09 розглянуло питання щодо збереження середнього заробітку за членами виборчої комісії, які є сумісниками.

Роз’яснюється, що відповідно до частини першої ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку, що стосується і сумісників. Однак тут же зазначає, що КЗпП прямо не встановлено належність виконання повноважень (роботи) у виборчій комісії до державних або громадських обов'язків. Це можна розуміти і так, що гарантії ст. 119 КЗпП на них не поширюються. Але, вважаємо, це неправильний підхід.

На думку редакції, навіть якщо виконання повноважень (роботи) у виборчій комісії і не належить до державних або громадських обов'язків, це не означає, що на залучених до роботи в комісіях осіб не поширюються норми ст. 119 КЗпП. Адже у ст. 38 Виборчого кодексу прямо передбачено (і Мінекономіки цю норму цитує), що на час безпосереднього виконання обов'язків члена виборчої комісії (участь у засіданнях комісії, інших заходах на виконання цього Закону чи рішень комісії) на кожного члена виборчої комісії поширюються гарантії та компенсації, передбачені законодавством для працівників на час виконання ними державних або громадських обов'язків у робочий час.

Інакше кажучи, законодавець поширив гарантії, передбачені ст. 119 КЗпП, на членів виборчих комісії незалежно від того, чи виконувані ними обов’язки мають характер державних або громадських.

Варто додати, що відповідно до постанови Народного комісаріату праці СРСР від 22.07.1931 р. № 286 до громадських обов’язків належать реалізація виборчого права (участь у голосуванні). Тому працівник мав право «відпроситися» під час роботи проголосувати зі збереженням середнього заробітку.


Лист Мінекономіки від 15.10.2020 р. № 3501-06/62470-09

 


◦ Трудовi вiдносини
◦ Заміна відсутнього працівника
◦ Сумісництво і суміщення
◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток
ДЕМО ДОСТУП