Надання переважного права на залишення на роботі


◦ Трудовi вiдносини
◦ Звільнення працівників
◦ Скорочення штату
◦ Трудові спори
◦ Судова практика
07 жовтня 2020 р.

Через скорочення Верховного суду можуть бути зоблоковані 67 тисяч справ 21.10.19 ПрямийУ разі скорочення чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією та продуктивністю праці. Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 22.09.2020 р. у справі № 161/7196/19.

Крім того, у постанові Верховного Суду зазначено, що за рівних умов продуктивності праці та кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:
 

 •  сімейним — за наявності двох і більше утриманців;
 •  особам, у сім'ї яких немає інших працівників із самостійним заробітком;
 •  працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на підприємстві, в установі, організації;
 •  працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах без відриву від виробництва;
 •  учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
 •  авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;
 •  працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;
 •  особам з числа депортованих з України — протягом п'яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;
 •  працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, — протягом двох років з дня звільнення їх зі служби;
 •  працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, в разі досягнення якого особа має право на отримання пенсійних виплат.

Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством. Тож вирішуючи питання щодо звільнення, роботодавець зобов'язаний перевірити наявність у працівників, посади яких скорочуються, більш високої чи більш низької кваліфікації та продуктивності праці.

Для такої перевірки мають використовуватися документи та інші відомості про освіту і присвоєння кваліфікаційних розрядів (класів, категорій, рангів), про підвищення кваліфікації, про навчання без відриву від виробництва, про винаходи і раціоналізаторські пропозиції, авторами яких є відповідні працівники, про тимчасове виконання обов'язків більш кваліфікованих працівників, про досвід трудової діяльності, про виконання норм виробітку (продуктивність праці), про розширення зони обслуговування, про збільшення обсягу виконуваної роботи, про суміщення професій тощо.

Продуктивність праці та кваліфікація працівника мають оцінюватися окремо, але в підсумку роботодавець повинен визначити працівників, які мають більш високу кваліфікацію й продуктивність праці за сукупністю цих двох показників. За відсутності різниці у кваліфікації та продуктивності праці перевагу на залишення на роботі мають працівники, зазначені в частині другій ст. 42 КЗпП.

Для виявлення працівників, які мають право на залишення на роботі, роботодавець повинен виконати порівняльний аналіз продуктивності праці та кваліфікації тих працівників, які залишилися на роботі, і тих, які підлягають звільненню.

Про надання переважного права на залишення на роботі читайте в журналі «Кадровик України» № 10/2020


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП