Пенсійний фонд України підготував проєкт постанови правління Пенсійного фонду України “Про порядок та черговість подання відомостей для створення електронних трудових книжок”. Серед іншого, проєктом пропонується, що відсутні в реєстрі застрахованих осіб відомості будуть подаватися страхувальником через вебпортал електронних послуг ПФУ в електронній формі з обов'язковим накладанням електронного підпису.
Робити запис потрібно буде про такі події:
- прийняття на роботу;
- звільнення;
- переміщення з одного структурного підрозділу до іншого;
- переведення на іншу постійну посаду або роботу;
- поновлення на роботі;
- присвоєння, зміну або позбавлення рангу, розряду, класу, звання, категорії;
- складання присяги;
- стажування;
- навчання.
Таким чином, Пенсійний фонд хоче зобов'язати всіх роботодавців робити запис про звільнення працівника в електронному кабінеті страхувальника. При цьому в деяких випадках доведеться робити запис не тільки про звільнення, а й про інші події.
ПРИКЛАД
30.03.2022 р. звільняються двоє працівників. Працівника А було прийнято на роботу 01.12.2021 р. Працівника Б прийнято 10.01.2022 р., 21.02.2022 р. переведено на іншу посаду.
Роботодавець повинен буде зробити в електронному кабінеті страхувальника такі записи:
- щодо працівника А: запис про звільнення 30.03.2022 р. Робити запис про прийняття цього працівника на роботу не потрібно, тому що цю інформацію реєстр застрахованих осіб вже отримав через об'єднаний звіт за 4 квартал 2021 р.;
- щодо працівника Б:
- запис про звільнення 30.03.2022 р.;
- запис про прийняття на роботу 10.01.2022 р.;
- запис про переведення на іншу посаду 21.02.2022 р.
У разі ухвалення ця постанова набере чинності через 10 днів з дня її офіційного опублікування. Саме з цієї дати роботодавцям потрібно буде робити відповідні записи в електронному кабінеті страхувальника в разі звільнення працівника.