На сайті Мінекономіки оприлюднено законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо реформування законодавства у сфері соціальних відпусток)».
Відповідно до запропонованих змін, додаткова відпустка тривалістю 7 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) надається за основним місцем роботи щорічно:
- матері та батьку двох або більше дітей віком до 15 років;
- матері та батьку дитини (дітей) з інвалідністю віком до 18 років;
- одиноким матері та батьку;
- матері та батьку повнолітніх сина або дочки з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- особі, яка усиновила дитину (дітей);
- опікуну (піклувальнику) дитини (дітей) або особи (осіб) з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- одному з прийомних батьків;
- одному з батьків-вихователів.
За наявності декількох підстав для надання такої відпустки, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті, її загальна тривалість не може перевищувати 10 календарних днів.
Зараз тривалість такої відпустки становить 10 днів, за наявності декількох підстав — не більше 17 днів.
Крім того, законодавство пропонують доповнити нормою про те, що у разі використання чи виплати грошової компенсації за таку відпустку працівник не користується правом на неї в календарному році звільнення на іншому підприємстві, в установі, організації.
Також пропонується внести зміни до ст. 179 КЗпП, яка регулює надання відпусток у зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною. Зокрема, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надаватиметься за бажанням матері, батька дитини. Таку відпустку зможуть використати батьки одночасно.