Консультант Кадровика
електронна версія

Русизми та канцеляризми: уникаємо мовних «шкідників»


◦ Документація
◦ Ділова українська

 

Русизми та канцеляризми — одні з найпоширеніших помилок у діловому слововживанні. Протягом довгого часу українська мова майже не використовувалася в діловодстві або використовувалась у максимально спотвореному вигляді, наближеному до російської. Це і призвело до ситуації, коли «неправильні» слова здаються нам звичними та «нормальними», а нормативне слововживання «якимсь не таким». Але, сподіваємось, з часом ситуація поліпшиться, а наші поради допоможуть уникнути найпоширеніших помилок слововживання.

 

Коли русизм спричиняє помилки

Досить часто в документах необхідно перерахувати види продукції, дії або працівників. Для цього необхідно вжити узагальнююче слово і зазвичай таким словом стає слідуючий або наступний: для уникнення подібної ситуації необхідно вжити слідуючі заходи; до надурочних робіт залучаються наступні працівники. Так писати не варто, адже ці слова є кальками з російських следующий. В українській мові використовуються конструкції зі словом такий: необхідно вжити такі заходи; до надурочних робіт залучаються такі працівники.

Власне вживання русизмів уже є помилкою, але іноді вони можуть призводити і до смислових порушень. Наприклад, це часто трапляється, коли на означення навколишнього середовища використовується слово середа, яке в українській мові означає лише день тижня.

 

Налаштувати чи настроїти?

Іноді принцип «обираємо слово, не схоже на російський відповідник» дає збій. Наприклад, у випадку, коли треба сказати про підготовку того …


Повна версія статті доступна БЕЗКОШТОВНО для користувачів сайту

Зареєструватись

Переваги реєстрації:
Щотижневе електронне видання «Зарплата і Кадри» • Реєстрація на заходи в 1 клік • Участь у безкоштовних вебінарах

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00