Переведення працівників на нижчеоплачувану роботу

Зворотний зв'язок

З березня будемо переводити двох працівників на іншу постійну, але нижчеоплачувану роботу — чи потрібно їм буде на протязі двох тижнів зберігати попередній заробіток за умови, що переведення проводиться за їхньою згодою (і якщо так, то як його обчислити)?

Так, потрібно.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) переведення працівника на іншу постійну роботу на тому ж самому підприємстві допускається тільки за його згодою (тому зрозуміло, що Ви переводите працівників на іншу постійну роботу за їхньою згодою — без неї провести таке переведення було б неможливо). А згідно з ч. 1 ст. 114 КЗпП при переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за працівником зберігається його попередній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення. У даному випадку середній заробіток слід обчислювати відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100 (далі — Порядок № 100). Оскільки у даному разі мова йде про збереження середнього заробітку протягом двох тижнів внаслідок переведення на нижчеоплачувану роботу, то згідно з абз. 3 п. 2 Порядку № 100 середньомісячна заробітна плата має обчислюватися виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата (тобто переведенню на нижчеоплачувану роботу).

Водночас, зверніть увагу, що випадок переведення працівника на нижчеоплачувану роботу належить до тих ситуацій, коли середня зарплата обчислюється, але працівникам виплачується не саме вона, а доплата до її розміру (оскільки не можна виплачувати працівнику відповідно до ст. 114 КЗпП лише середній заробіток без урахування особливостей оплати праці на новому місці роботи). По суті, це означає, що на новому місці роботи працівникові нараховуватиметься заробітна плата відповідно до умов роботи на такому новому робочому місці, але якщо вона виявиться меншою за зарплату на попередньому робочому місці, проводитиметься доплата до попереднього середнього заробітку.

Розглянемо як це відбувається на прикладі. Припустимо, що заробітна плата кожного з Ваших працівників на попередньому місці роботи становила 10 000 грн, а на новому місці роботи буде складати 8 000 грн. У такому разі працівникам слід нарахувати зарплату на новому місці роботи в сумі по 8 000 грн, але оскільки вона менша, ніж на попередньому місці роботи, потрібно за два тижні доплатити до рівня середньої. Якщо на Вашому підприємстві 5-денний робочий тиждень, то два тижні роботи становитимуть 10 робочих днів, а, отже, зарплата за два тижні роботи на новому місці становитиме: 8 000 ÷ 20 × 10 = 4 000 грн. Далі визначаємо середньоденну зарплату за попереднім місцем роботи за два попередніх місяці (тобто за січень та лютий): (10 000 + 10 000) ÷ (21 + 20) = 487,80 грн. Таким чином середня зарплата на попередньому місці роботи за два тижні становила б: 487,80 × 10 = 4878 грн. Насамкінець порівнюємо заробітну плату за два тижні за новим місцем роботи (4000 грн) і за попереднім (4878 грн) й доплачуємо кожному з працівників отриману різницю — 878 грн. Отже, у разі переведення працівників на нижчеоплачувану роботу з березня, кожному з них має бути нараховано за цей місяць 8878 грн (8 000 + 878). Утім зрозуміло, що подібні нарахування має проводити бухгалтер — кадровик має лише повідомити йому про переведення працівників на нижчеоплачувану роботу та нагадати про необхідність відповідної доплати.

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ:
найцікавіше з прямої лінії та вебінарів

 9 найважливiших тем
70 сторiнок
85 вiдповiдей

Безкоштовний спецвипуск

Доступний в електронному вигляді усім зареєстрованим користувачам