Чи можна звільнити працівника, який отримав статус біженця в іншій країні


◦ Воєнний стан
◦ Призупинення трудового договору
◦ Трудовi вiдносини
◦ Звільнення
◦ Звільнення за прогул
◦ Судова практика
01.11.2023

Чи може працівник, який отримав статус біженця в іншій країні, продовжувати перебувати в трудових відносинах з підприємством? Чи обов’язково такого працівника звільняти?

Законодавством про працю не передбачено обов’язку працівника повідомляти роботодавця про своє місцезнаходження та отримання статусу біженця або визнання його особою, яка потребує тимчасового захисту.

Зважаючи на надскладну ситуацію на території України працівники, які не виходять на роботу внаслідок обставин, пов’язаних з бойовими діями, або ті, які не мають змоги виходити на роботу у зв’язку з небезпекою для життя і здоров’я, не можуть бути звільнені за п. 4 частини першої ст. 40 КЗпП за прогул без поважної причини.

У випадку, якщо робота може виконуватися дистанційно, працівник може продовжувати виконувати свої трудові обов’язки з відповідною оплатою.

Якщо з працівником відсутній зв’язок, до з’ясування причин і обставин його відсутності, за ним зберігаються робоче місце та посада.

Нагадаємо, що це не перше таке роз’яснення від фахівців Держпраці. Схоже роз’яснення вони вже надавали у квітні 2022 р. (див. тут). І якщо минулого року ще можна було погодитися, що якщо з працівником відсутній зв’язок, до з’ясування причин і обставин його відсутності, за ним зберігаються робоче місце та посада, то тепер, вважаємо, ні.

Статтю 36 КЗпП у липні 2022 р. було доповнено новим пунктом 8-3, що дозволяє припинити дію трудового договору через відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль. Про особливості звільнення за прогул (п. 4 ст. 40 КЗпП) і за відсутності інформації про працівника (п. 8-3 ст. 36 КЗпП) див. тут.


Джерело: Центрально-Західне міжрегіональне управління Держпраці

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП