Які наслідки, якщо працівник – волонтер


◦ Воєнний стан
26 квітня 2022 р.

Головне управління Держпрацi в Одеськiй областi роз'яснює, що КЗпП не містить жодної норми щодо трудових відносин між волонтером та роботодавцем. На волонтерів не поширюються гарантії ст. 119 КЗпП України, згідно з якими зберігається робоче місце та середній заробіток. У разі відсутності працівника-волонтера на роботі роботодавець має право вказувати в табелі неявку з нез’ясованих причин «НЗ» або з інших причин «І»  і відповідно не виплачувати заробітну плату. А в найгіршому випадку – звільнити за прогул.

Але на час воєнного часу суд може визнати таку відсутність, як здійснення громадського обов’язку для  збереження життя та здоров’я громадян, що потребують допомоги, поважною причиною.

 Як волонтер може підтвердити свою громадську діяльність?

Роботодавцям та працівникам-волонтерам  слід знаходити оптимальні  варіанти оформлення відсутності на робочому місці. Для цього волонтеру слід повідомити роботодавця про те, що він здійснює волонтерську роботу і скільки часу це забирає. По можливості надати копію договору про провадження  волонтерської діяльності, посвідчення або довідки від організації, з якою він співпрацює, а  роботодавець, у свою чергу, зваживши обсяги роботи та трудові функції працівника, зможе знайти та оформити трудові права волонтера.

Як оформити відсутність волонтера на роботі?

Якщо працівник може суміщати роботу та волонтерство, то працівнику можна:

  • встановити неповний робочий час (ст. 56 КЗпП України), тобто неповний робочий день або тиждень, відповідно і оплата;
  • встановити дистанційну роботу (ст. 60-2 КЗпП України), якщо від працівника важливий результат роботи, а не присутність на робочому місці;
  • встановити гнучкий режим робочого часу (ст. 60 КЗпП України), за яким працівник може на власний розсуд визначати графік роботи, або роботодавець визначає фіксований час (через день, через тиждень тощо). В усіх  вказаних випадках потрібна заява працівника  та наказ.

Якщо працівник на 100 % зайнятий волонтерством і не встигає виконувати свої посадові обов’язки:

  • щорічна основна або додаткова відпустка (ст. 74 КЗпП України), за бажанням працівника, із обмеженнями ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;
  • відпустка без збереження заробітної плати (ст. 25, ст. 26 Закону України  «Про відпустки»), за бажанням працівника, з причин карантину або воєнного стану.

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП