Про особливі гарантії зайнятості та трудові права внутрішньо переміщених осіб


◦ Воєнний стан
◦ Соціальне страхування
15.12.2022

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщені особи – це особи, які є громадянами України, іноземцями або особами без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах і мають право на постійне проживання в Україні, яких змусили залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Держава підтримує громадян – внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які покинули не лише домівки, а й свої робочі місця.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ВПО мають право на:

 • спрощений порядок надання статусу безробітного;
 • виплату допомоги по безробіттю без надання документів про страховий стаж та заробіток, що був за останнім місцем роботи;
 • спрощену процедуру реєстрація ФОП та припинення самозайнятості. 

 

Спрощений порядок надання статусу безробітного

Крім вищезазначеного, роботодавці мають право на компенсацію витрат на оплату праці прийнятих на роботу ВПО  за державною програмою підтримки.

Законодавством передбачений альтернативний, спрощений порядок звільнення ВПО з попереднього місця роботи  у разі, коли роботодавець знаходиться в зоні бойових дій чи на тимчасово окупованій території, відсутній зв’язок із роботодавцем.

Внутрішньо переміщена особа, яка не мала можливості припинити трудовий договір відповідно до пункту 1 статті 36, статей 38, 39 Кодексу законів про працю України у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором  за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору.

Датою припинення трудового договору у такому разі є день, наступний за днем подання зазначеної вище заяви. Центр зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи у день припинення трудового договору повідомляє про це:

 • роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними);
 • територіальний орган Пенсійного фонду України;
 • територіальний орган Державної податкової служби.
   

Виплата допомоги по безробіттю без надання документів
про страховий стаж та заробіток, що був за останнім місцем роботи

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» передбачено, що:

 • допомога по безробіттю призначається з першого дня надання статусу безробітного;
 • виплата допомоги по безробіттю може здійснюватися без особистого відвідування безробітним, який перебуває на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за умови підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними, не рідше ніж один раз на 30 календарних днів.

Призначення допомоги по безробіттю внутрішньо переміщеним особам або особам, які перебувають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, які не мають документів про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), здійснюється на підставі відомостей, наявних у:

 • Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
 • Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
 • Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування;
 • інформаційній системі Державної міграційної служби України та Міністерства внутрішніх справ України;
 • Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб;
 • податковій звітності за останній звітний період чи за IV квартал 2021 року або річній звітності за 2021 рік.

До отримання відомостей стосовно громадян-ВПО щодо страхового стажу, трудової діяльності, заробітної плати допомога по безробіттю їм призначається у мінімальному розмірі.

Якщо працівник має пропозицію щодо роботи, то він подає заяву про зняття з обліку як безробітного та може оформити трудові відносини з новим роботодавцем. 

Громадянам із числа внутрішньо переміщених осіб, що працевлаштуються за новим місцем свого фактичного проживання, але не мають на руках оригіналів трудових книжок у зв’язку з відсутністю доступу до них внаслідок надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту України, або через проведення антитерористичної операції на територіях, де вони працювали, забезпечена можливість отримання дубліката трудової книжки за новим місцем роботи згідно з п. 5.6 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників.

 

Компенсація роботодавцям за працевлаштування ВПО

Кожен роботодавець, який влаштував на робочі місця внутрішньо переміщених осіб, має право на компенсацію витрат на оплату праці такої категорії громадян за державною програмою підтримки, яка передбачена постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 331.

Компенсація надається за кожну працевлаштовану особу на умовах строкового або безстрокового трудового договору  (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом. Її розмір становить 6500 гривень за кожну працевлаштовану особу.

Кошти надаються за певних умов. Внутрішньо переміщена особа обов’язково повинна мату довідку ВПО після 24 лютого поточного року. Заробітна плат для таких осіб не може бути менше від мінімальної, яка наразі становить 6700 грн. Роботодавець повинен сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і мати податкову звітність за 4 квартал 2021 або весь 2021 рік.


Джерело: Східне міжрегіональне управління Держпраці


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП