Позначення часу: нюанси мовлення


◦ Кадрове діловодство
◦ Ділова українська
04.03.2019


В українській мові є декілька способів позначати час. Але саме позначення часу часто спричиняє помилки у мовленні. Тож як правильно це робити, а чого варто уникати — розглянемо у цій статті. До речі, дехто вважає ці ускладнення зайвими: адже час можна записати, використовуючи просто цифри. Це так, але варто зазначити, що, по-перше, правильно записати за допомогою цифр час теж треба вміти, а по-друге, озвучувати написане цифрами все ж доведеться словами, таким чином наші поради у будь-якому випадку не будуть зайвими.

Особливості позначення часу

Як завжди, дуже багато помилок спричиняє плутанина між російськими та українськими словами. У нашому випадку, на відміну від російської мови, де слово «час» чоловічого роду, слово «година» — жіночого. Крім того, числівники, що використовуються для позначення годин — порядкові (котра?), а хвилин ― кількісні (скільки?). Тож правильно говорити не дві години, а друга година, але дві хвилини.

Досить часто з російської запозичують і прийменник в (у): заняття розпочнуться в три години. Це помилка, адже правильно використовувати лише прийменник о: заняття розпочнуться о третій годині.

Для позначення точного часу теж використовуються суто українські прийменники «на» і «за», на відміну від російської мови, в якій для позначення часу використовуються форми «пів» і «без». Тож, якщо йдеться про час до 30 хвилин, ми кажемо не пів сьомої, а пів на сьому. Час після 30 хвилин позначаємо прийменником за: за десять хвилин третя, а не без десяти три.

Варто підкреслити, що позначати час цифрами на письмі варто лише з використанням двокрапки: 4:20 або 16:20. У разі такого позначення слова годин чи хвилин зайві. Тобто магазин працює до 18:00, а не магазин працює до 18:00 годин. Якщо необхідно вказати і секунди для позначення часу, використовуємо ще одну двокрапку: 18:22:34.

Трапляються випадки, коли точне позначення часу не потрібне. У такому разі на запитання котра година? можна відповісти так: вже за третю годину ночі; уже, мабуть, за десяту. Використовуючи таку форму, наводити точну кількість хвилин не треба. Також допустима форма зараз не більше/не менше як десята година.

Відмінювати у словосполученні на позначення часу варто як іменник, так і підпорядкований йому числівник — за родом, числом і відмінком. Тож магазин працює до вісімнадцятої години, зустрічаємось о третій годині, збори призначені на шістнадцяту годину.

Запитуємо та відповідаємо правильно

Також варто правильно формулювати запитання, що стосуються визначення часу. Кальковані форми у скільки годин? скільки годин? варто замінити правильними: о котрій годині? котра година?. Відповідати можна по-різному, не порушуючи мовних норм: чверть на третю та чверть по третій або ж за двадцять дев’ята і двадцять до дев’ятої.

Якщо ви не впевнені у точності часу, можна скористатися прийменником на: приїду на одинадцяту, а для точного позначення варто використовувати прийменник «о (об)»: повернусь о третій; об одинадцятій.

Тож на позначення конструкції «година з хвилинами» ми використовуємо одну з таких форм:

  • якщо хвилин менше 30:

— застосовуємо прийменник на: двадцять хвилин на десяту, чверть на восьму, пів на шосту;

— використовуємо прийменник по: десять хвилин по п’ятій, п’ятнадцять по шостій;

  • якщо хвилин більше 30 доцільним буде використання прийменника за: за чверть п’ята, за десять хвилин шоста тощо.

Як бачимо, використання поширеної форми без п’яти шість не допускається, адже це калька з російської, яка засмічує мовлення. Українські відповідники на перший погляд здаються незвичними, але якщо їх запам’ятати, то з часом ви демонструватиме відмінне володіння рідною мовою.

Коли йдеться не про означення часу доби, поділеної на 24 години, а про кількість часу, витрачену на якусь роботу чи дію, варто користуватись кількісними числівниками: пожежній бригаді пощастило за годину загасити пожежу; рахунки перевіряли з десятої ранку аж до сімнадцятої, витративши на це сім годин. У Таблиці наведемо деякі форми позначення часу.

Досить часто зустрічається конструкція типу з десятої по шосту годину. І хоча прийменник по має досить обмежене вживання в українській мові (ударити по голові, іти по воду, їздити по містах, відпочити по обіді, читати по складах, поратися по господарству, та й по всьому), багато хто вважає, що без нього неможливо позначити період, який включає наведені межі.

Тобто, з десятої до шостої — це може означати, що о шостій вже ніхто не працюватиме, а з десятої по шосту — означає, що й шоста година включена до зазначеного періоду. Але, все ж, такої форми варто уникати, а щоб не припускатися двозначностей, користуємося словом включно: з десятої до шостої включно.

Таблиця

Варіанти позначення часу

12:00

дванадцята година

15:00

третя (п’ятнадцята) година

16:15

четверта (шістнадцята) година п’ятнадцять хвилин;

п’ятнадцять хвилин по четвертій (шістнадцятій);

п’ятнадцять хвилин на п’яту (сімнадцяту);

чверть по четвертій (шістнадцятій);

чверть на п’яту (сімнадцяту)

10:15

десята година п’ятнадцять хвилин;

п’ятнадцять хвилин по десятій;

п’ятнадцять хвилин на одинадцяту;

чверть по десятій;

чверть на одинадцяту

10:07

десята година сім хвилин;

сім хвилин по десятій;

сім хвилин на одинадцяту

12:20

дванадцята година двадцять хвилин;

двадцять хвилин по дванадцятій;

двадцять хвилин на першу

15:30

пів (о пів) на четверту (шістнадцяту)

16:30

пів (о пів) на п’яту (сімнадцяту)

12:40

дванадцята година сорок хвилин;

за двадцять хвилин перша;

двадцять хвилин до першої

11:50

одинадцята година п’ятдесят хвилин;

за десять хвилин дванадцята;

десять хвилин до дванадцятої

16:45

четверта (шістнадцята) година сорок п’ять хвилин;

п’ятнадцять хвилин до п’ятої (сімнадцятої);

за п’ятнадцять хвилин п’ята (сімнадцята);

чверть до п’ятої (сімнадцятої);

за чверть п’ята (сімнадцята)

20:45

двадцята година сорок п’ять хвилин;

п’ятнадцять хвилин до дев’ятої (двадцять першої);

чверть до дев’ятої (двадцять першої);

за п’ятнадцять хвилин дев’ята (двадцять перша);

за чверть дев’ята (двадцять перша)

 

Відповідаємо на запитання

Серед запитань тесту на знання державної мови держслужбовцями є одне, присвячене саме позначенню часу:

Оберіть правильне позначення часу:

Ми зустрінемося…

  • без чверті сім;
  • о дванадцятій годині;
  • в десять годин.

Якщо ви уважно прочитали цей матеріал, то з легкістю визначите правильний варіант відповіді: о дванадцятій годині.

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00