Відпустка за роботу з комп’ютером


◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
◦ Щорічна додаткова відпустка

Відпустка за роботу з комп’ютером — це різновид щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, яка надається залежно від часу фактичної зайнятості роботою на комп’ютері. 
 


Відпустка за роботу з комп’ютером надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я (п. 1 ст. 8 Закону про відпустки). 

На цю відпустку мають право як громадяни України, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами (установами, організаціями), так і ті, які працюють за трудовим договором у фізичної особи-підприємця.

У п. 58 розд. XXII Списку 2, затвердженим постановою КМУ від 17.11.1997 р. № 1290 (далі — Список 2) зазначено: «Працівники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці».

Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затверджений наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 р. № 327, містить такі професійні назви: 

 • інженер з комп’ютерних систем;
 • адміністратор системи;
 • аналітик операційного та прикладного програмного забезпечення;
 • оператор комп’ютерного набору.

Термін додаткової відпустки за роботу з комп’ютером визначається пропорційно відпрацьованому часу. Тому якщо працівник не весь час працює з комп’ютером протягом періоду роботи така додаткова відпустка може бути надана у термін менший, ніж 4 календарних дні. 

Офісні працівники (секретарі, бухгалтери, працівники відділу кадрів), які зазвичай, виконують роботу за персональним комп’ютером теж мають право на таку відпустку залежно від часу фактичної зайнятості роботою на комп’ютері. 

Ця відпустка може бути замінена грошовою компенсацією. Але обов’язкове дотримання двох вимог: 

 • заява працівника (адже відпустка надається винятково за бажанням працівника);
 • працівник використав 24 календарні дні відпустки (щорічної чи/та додаткової) за відпрацьований робочий рік.

Якщо працівник звільняється з роботи, то він може: 

 • або використати відпустку (всі невикористані дні);
 • або отримати грошову компенсацію за всі невикористані дні відпустки.

Під час робити з комп’ютерною технікою потрібно керуватися Вимогами щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями (НПАОП 0.00-7.15-18).

Так, до роботи на комп’ютеризованому робочому місці з екранними пристроями допускаються працівники, які пройшли вступний і первинний інструктажі з питань охорони праці та пожежної безпеки.

Користувач персональних електронних обчислювальних машин один раз на шість місяців повинен проходити повторний інструктаж із питань охорони праці.

Мінімальні вимоги безпеки до екранних пристроїв такі:

 • екранні пристрої не мають бути джерелом ризику для працівників;
 • усе випромінювання, за винятком видимої частини електромагнітного спектра, має бути зведене до незначного рівня з погляду безпеки й охорони здоров’я працівників;
 • зображення на екрані має бути стабільним, без миготінь або інших видів нестабільності;
 • яскравість та/або контрастність символів має легко регулюватися працівником під час роботи з екранними пристроями, а також швидко адаптуватися до навколишніх умов;
 • обираючи екрани, слід надавати перевагу таким, які легко та вільно повертаються та нахиляються відповідно до потреби працівника;
 • екран не має відблискувати або відбивати світло, щоб не викликати дискомфорту у працівника під час роботи з екранними пристроями.

За інформацією Управління 
Держпраці у Кіровоградській області 


 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП