Звільнення в разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу (п. 6 ст. 40 КЗпП)


◦ Трудовi вiдносини
◦ Прийняття на роботу
◦ Поновлення працівника на роботі
◦ Звільнення працівників
◦ Звільнення у зв’язку з переведенням
23 лютого 2021 р.

Досить поширеними є ситуації, коли після незаконного звільнення чи переведення суд зобов’язує поновити працівника на роботі, але на його посаді вже працює інша особа. У такому разі особа, яка обіймає цю посаду, підлягає звільненню. Поновлення працівника на роботі може відбуватися лише за рішенням суду, оскільки комісія з трудових спорів не має права розглядати такі справи. 

Громадянин, звільнений з роботи (посади) у зв’язку з незаконним засудженням або відсторонений від посади у зв’язку з незаконним притягненням до кримінальної відповідальності, має бути поновлений на попередній роботі, а в разі неможливості (ліквідація підприємства, скорочення посади, наявність інших, передбачених законом, підстав, які перешкоджають поновленню на роботі) йому має бути надана державною службою зайнятості інша підходяща робота. Така посада (робота) надається не пізніше місячного строку з дня звернення, якщо воно відбулося протягом трьох місяців з моменту набрання законної сили виправдувальним вироком або винесення рішення про закриття кримінальної справи (ст. 6 Закону № 266/94). 

У разі звільнення працівника на підставі п. 6 ст. 40 КЗпП, тобто у зв’язку із поновленням на роботі особи, яка раніше виконувала цю роботу, на роботодавця покладається обов’язок запропонувати йому переведення на іншу вакантну посаду на підприємстві, якщо вона відповідає рівню кваліфікації та освіти останнього, і, звичайно ж, якщо така посада є на підприємстві.

Звільнити працівника за п. 6 ст. 40 КЗпП можна, лише якщо:

  • на підприємстві немає підходящої роботи, яка відповідає рівню кваліфікації працівника;
  • працівник відмовився від запропонованої роботи. 

На відміну від інших підстав для звільнення за ст. 40 КЗпП, у разі припинення трудових відносин за п. 6 ст. 40 КЗпП, що оформлюється наказом роботодавця, не передбачено отримання згоди профспілки, але передбачено виплату вихідної допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку, якщо інше не визначено колективним договором (ст. 44 КЗпП). 

Питання щодо строків поновлення попереднього працівника на роботі в КЗпП чітко не врегульовано, тому необхідно дотримуватися рекомендацій, зазначених у рішенні суду, а також враховувати строки, вказані в ст. 6 Закону № 266/94.

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП