Консультант Кадровика
електронна версія

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці


◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
◦ Щорічна додаткова відпустка

 

Наш завод займається виробництвом кольорових металів і майже всі робітники мають право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю 14 календарних днів. Але виникає запитання, чи має право на таку відпустку працівник, який є прибиральником виробничих приміщень плавильного цеху і працює на умовах неповного робочого дня?
 
Якщо тривалість його робочого дня складає половину чи більше звичайної тривалості робочого дня, встановленої для інших працівників цього цеху, то має, якщо менше — то ні.

Прибиральник виробничих приміщень у плавильному цеху має таке саме право на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці, як і інші робітники цього цеху. У Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України (далі — КМУ) від 17 листопада 1997 р. № 1290, серед робітників плавильних цехів виробництв кольорових металів, які мають право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці максимальною тривалістю 14 календарних днів, міститься і професія «Прибиральник виробничих приміщень» (позиція 737).

Але слід враховувати, що до стажу роботи, який дає право на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці зараховується час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників даного виробництва, цеху, професії або посади (ч. 2 ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР, далі — Закон № 504).

Таким чином, право на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці безпосередньо залежить від конкретної тривалості робочого часу працівника.

Приклад:
На заводі з виробництва кольорових металів для робітників плавильного цеху встановлено шестиденний робочий тиждень з 6-годинним робочим днем (скорочену тривалість робочого тижня до 36 годин для таких робітників передбачено у Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня день, затвердженому постановою КМУ від 21 лютого 2001 р. № 163). Прибиральник виробничих приміщень плавильного цеху працює на умовах неповного робочого дня (при вищезазначеній скороченій тривалості робочого тижня) тривалістю 3 години (весь цей час він працює зі шкідливими умовами праці). Оскільки це становить половину тривалості робочого дня, встановленої для працівників даного цеху, то така робота зараховується до стажу, який дає право на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці. А от якби неповний робочий день прибиральника виробничих приміщень за вказаних умов тривав менше 3-х годин, то така робота вже не зараховувалась би до стажу, який дає право на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці, оскільки не виконувалася б умова для її надання, зазначена у ч. 2 ст. 9 Закону № 509 (зайнятість у шкідливих і важких умовах праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників даного цеху).
 
 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН